Драшко Зидар добитник на наградата “Ристо Шишков”

Драшко Зидар за улогата на Сладека во претставата "Аудиенција" на театарот од Вировитица, Хрватска, е годинашниот добитник на единствената награда за високи актерски достигнувања, "Ристо Шишков". Со доделувањето на оваа...

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело, Едвард Лакман пристигна во Скопје

ИФФК „БраќаМанаки“ информира дека на еден ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание, во Северна Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашнит лауреат на Златна камера 300 за животно дело. Лакман на...

Потребата од комуникација ќе се преиспитува во Драмски театар

Недостатокот од комуникација меѓу луѓето во современиот свет, неможноста да се слушнат и разберат меѓу себе и улогата на психотерапијата како лечебно сретство во таа општа рашомонијада, ја чини главната...

Катерина Коцевска од утре нов в.д. директор на Драмски театар

Актерката Катерина Коцевска е нова в.д. директорка на Драмски театар, избрана од редот на вработените, велат од Министерството за култура. Таа утре ќе направи примопредавање во театарот, по што официјално...

„Моите омилени нешта“ – изложба на Менсур Бојда

Вљубеник во џез музиката, Менсур Бојда во своите дела ја разоткрива функционалноста и вештината на изработка на едно пијано кои создаваат разновидност на емоции. John Coltrane рече дека главната работа...

Започна театарскиот фестивал Ристо Шишков но и овој пат нема доволно средства

И годинава Фестивалот на камерен театар Ристо Шишков кубури со средства за организација на 27 издание.  Министерството за култура му одобрило само милион и двесте илјади денари, и затоа изборот...

Разговор на тема „Соседи – соочување со сегашноста“

Во недела, 8 септември, со почеток во 19.00 часот, во Младинскиот културен центар, во рамки на фестивалот „Друга приказна“, издавачката куќа „Готен“ во соработка со здружението „КРОКОДИЛ“ од Белград и...

Драмски ќе добие нов в.д. директор, Висар Вишка назначен за в.д. во театарот во Гостивар

По јавното разрешување на директорката  на Драмски театар,Викторија Рангелова – Петровска, од страна на премиерот Заев, во средината на јули, како дел од проветрувањата во јавните установи, театарот летово работеше...

Музичкото патешествие на Влатко Стефановски низ 90 дела

90 парчиња плакати и постери кои го разоткриваат богатото и разнолико музичко патешествие на Влатко Стефановски низ годините . Различни музички состави почнувајќи од Леб и Сол, па се до...

Пингел: Историски настани и личности да се стават во поширок контекст

Историските настани и личности треба да бидат ставени во поширок контекст, вели Фалк Пингел, истражувач на Институтот за меѓународни истражувања на учебници од Брауншвајг, Германија. Тој е надворешен стручњак кој...