ШКЕНДИЈА ПРОТИВ РОЗЕНБОРГ ВО ТРЕТ ОБИД ЗА ПЛАСМАН ВО ЛИГА ЕВРОПА

Шкендија по трет пат во клупската историја има шанса да се пласира во фазата по групи во второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА,Лига Европа.После елиминацијата од Гент во 2016,двомечот...

СТАРТУВА 88 СЕЗОНА НА ’’ПРИМЕРА’’

Со натпреварите  Џирона-Ваљадолид  и Бетис-Леванте вечерва почна  новата сезона во Шпанското фудбалско првенство.Титулата во 88 издание на популарната Примера ја брани  Барселона.Каталонците предводени од новиот капитен Лионел Меси,утре вечер на...

ФИФА РАНГ ЛИСТА: ФРАНЦИЈА Е НОВИОТ ЛИДЕР,МАКЕДОНИЈА НА 70.МЕСТО

Македонската фудбалска репрезентација бележи прогрес на денешната ранг листа на Фифа и се наоѓа на 70 .место што е скок од едне  позиција во однос на јулскиот распоред или поместување...

ЕХФ ШАМПИОНАТ У 18:МАКЕДОНИЈА СУПЕРИОРНА ПРОТИВ ЕСТОНИЈА

Македонската ракометна репрезентација за играчи до 18 години ја извојува петтата победа од групната фаза на ЕХФ шампионаот во Грузија.Екипата што ја предводи Данило Брестовац денеска ја надигра Естонија со...

ИСТАНБУЛ ДОМАЌИН НА СУПЕР КУПОТ НА УЕФА ВО 2019,ПОРТО ВО 2020 ГОДИНА

Откако синоќа во Талин Атлетико Мадрид со 4-2 после продолженија го победи Реал Мадрид и го освои Супер купот за 2018 година,Уефа ги објави домаќините на следните две пресметки помеѓу...

КАРЛОС САЈНЦ ГО МЕНУВА АЛОНСО ВО МЕКЛАРЕН

Шпанецот Карлос Саинц Јуниор  ќе го пополни местото на сонародникот  Фернандо Алонсо во тимот на Мекларен од 2019 година.Откако двократниот Светски шампион во Формула 1 објави дека со комплетирање на...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ УНГАРИЈА

Македонската машка одбојкарска селекција успешно ги отвори квалификациите за пласман на ЕП што ќе се одржи во 2019 година.На гостувањето во Будимпешта,вечерва нашите одбојкари после голема борба  го поразија домаќинот...

Салцбург со двојна победа ја елиминираше Шкендија од ЛШ

Македонскиот првак Шкендија доживеа елиминација од Ред Бул Салцбург во третото квалификациско коло во Лигата на шампиони, откако  вечерва на „Филип Втори“ во Скопје загуби со минимални 0-1. Тетовци имаа...

Македонија реди победи: Падна и Швајцарија на ЕХФ шампионатот

Македонската ракометна репрезентација до 18 години го освои првото место во својата група на ЕХФ шампионатот во Грузија откако денеска славеше победа и против најголемиот ривал Швајцарија. Момците на селекторот...

Шилегов: ФК Вардар најверојатно се враќа во рацете на Градот Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов најави дека рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко најверојатно ќе се откаже од финансирањето во фудбалскиот клуб Вардар, што значи дека градот, кој е мнозински сопственик,...