Јоргос Арванитис втор лауреат на Златна камера 300 на 40 ФФК „ Браќа Манаки“

На денешната трета прес конференција посветена на јубилејното издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаkи“ директорката на Фестивалот, Гена Теоосиевска го објави вториот лауреат на Златна камера 300...

“ПЕТРУНИЈА” освои уште една награда за најдобро сценарио

“Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот. На штотуку завршениот 15 филмски фестивал Евроазија во Казахстан “Господ постои, името ѝ е Петрунија“, ја...

Тргнати восочните фигури од галеријата во Музејот на македонската борба за самостојност

Восочните фигури на 16 историски личности, меѓу кои се Хитлер и Сталин, се тргнати од галеријата во фоајето на Музејот на македонската борба за самостојност.  Тоа е направено поради зачестените...

Ѕвездата на виолина Ванеса Меј и Филхармонијата в петок го отвораат „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули -петок,  во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе започне 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Британката Ванеса Меј...

Охрид остана на листата на УНЕСКО без додавката дека е во опасност, барем во следните шест месеци

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО донесе одлука Охридскиот регион да не биде впишан во листатата на наследство во опасност. Но УНЕСКО ѝ даде рок на Општина Охрид до февруари...

Депонија од технички отпад во Министерството за култура

Депонија од технички отпад во Министерството за култура. Делови од стари столови, бироа, компјутери и кутии, фрлени на дното од страничните скали, веднаш под кабинетот на новиот министер Хисни Исмаили,...

Поделени мислењата за новиот министер за култура

Поделени мислиња во Културата, по назначувањето на Хисни Исмаили за нов министер за култура. Иако е доктор по медицина, Од Синдикатот за култура му даваат шанси на Исмаили да се...

Под мотото „Остани во чекор“  Танец со  вечерашниот концерт го одбележа 70-годишниот јубилеј

Во чест на сите минати, сегашни и идни генерации чувари на македонското фолклорно наследство првенците, солистите и целиот ансамбл на „Танец“ со музичко-сценски спектакл базиран врз поновиот репертоар го прославија...

Барањата на Синдикатот за култура се прифатливи и се работи на нив, велат од ресорното министерство

По вчерашното соопштение од Синдикатот за култура, базирано на состанокот на Советот на СКРМ, одржан на 20.06.2019, во кое се бара ревизија на противзаконски нивелираните плати во дел од установите...

СКРМ ќе стапи во штрајк ако не се ревидираат незаконски нивелираните плати и не се усвојат Колективниот договор и Законот за јавен интерес во културата

Синдикатот за култура ќе стапи во генерален штарјк на 1 октомври, ако до тогаш не се изврши ревизија на дел од нивелираните плати со присуство на нивни претставници, каде е...