Познати наградените автори на меѓународниот конкурс за поезија Антево слово

Mеѓународниот конкурс за поезија ,,Антево слово", распишан по трет пат од Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“, во соработка со здружението за развој на културата и заштитата на културно наследство...

(видео)Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ добија награда за најдобра кинематографија од Американската асоцијација

Самир Љума и Фејми Даут снимателите на македонскиот документарен фил „Медена земја“, кој се бори за Оскар се добитници на наградата за најдобра кинематографија за документарен филм на 34 доделување...

Во Крушево одбележан роденденот на Тоше, до јуни ќе биде готово спомен-обележјето на Гумење

Достоинствено, со повеќе настани, со почит пред гробното место на Гумење, со роденденска торта и многу емоции, Крушево и фановите од земјава и странство денеска го одбележаа 25 јануари, роденденот...

Колку се посетени театрите кај нас?

Различни ставови меѓу јавноста и театрите за интересот и посетеноста на претставите. Граѓаните велат дека немаат доволно време и навика да посетат  театар, за некои пак репертоарот не е доволно...

Филмот Налепница на Георги Унковски денеска на Санденс

Филмот Налепница , снимен по сценарио и во режија на Георги Унковски, денеска ќе има светска премиера на најпрестижниот американски фестивал за независен филм, Санденс. „ Налепница“ ќе биде прикажан...

Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77 години

Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77-годишна возраст, соопшти неговиот агент. Велшкиот актер, писател и режисер почина во понеделникот, откако живееше со деменција од 2016 година. Во изјавата...

Со буџет над 7% поголем од ланскиот во 2020 приоритети се културното наследство, музичко-сценските проекти и афирмацијата во странство

Буџетот за култура, годинава изнесува 3 милијарди, 462 милиони, 483 илјади денари. Тој е поголем од минатогодишниот буџет за над 7%, велат за Телма од Министерството за култура. Буџетот за...

Деветата уметност – стрипот се враќа на голема врата

Стрипот - деветата уметност се враќа на голема врата. Филмската индустрија и приказните за супер хероите во моментов заработуваат вртоглави суми на светските кино билетарници, велат познавачите на стрип културата....

МНТ со „ Галеб“ на престижен фестивал во Пекинг

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“, од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ, на 21 јануари ќе  учествува на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. „Средба во Пекинг“...

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил имаше огромна...