Парите од праскијадата во Градскиот парк ќе се користат за диструбуција на храна до социјално загрозените граѓани

На Хуманитарна праскијада во Градскиот парк беа понудени праски и производи од праски, а средствата од нивната продажба ќе бидат наменети за финансиска поддршка на диструбуција на храна до социјално...

„Медена земја“ од утре во кината

Македонскиот кандидат за Оскар и филм во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“„Медена земја“,во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, конечно со домашна премиера. Ќе се случи...

Документарецот „Медена земја“ македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“

Документарецот „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“, соопшти Друштвото на филмски работници на Македонија. Во...

„Љубените сеќавање на еден заеднички живот“ – дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер

„Љубените сеќавање на еден заеднички живот“, дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер која поттикна многу емоции на отворањето на поставката во Чифте амам. Изложбата е директна рефлексија на...

После десет години имаме десет македонски документарни филмови и конечно МакеДокс стана некој вид на Make Dox

Во рамките на годинашното издание на Фестивалот на креативен документарен филм кој се одвива под мотото „Десет лета МакеДокс“ и ќе трае до 28 август се опфатени 70 креативни документарни...

Влада Урошевиќ: Секој чин на пишување песни денес во светот е еден вид отпор

„Во еден свет во кој поезијата е поттурната настрана, каде што пишувањето песни станува една дејност на која јавноста не ѝ подарува речиси никакво внимание, славењето на поезијата низ еден...

КЦ 750: Турни ме да кинисам“ вечер во МКЦ

Во Младинскиот културен центар вечер ќе се одржи настанот „КЦ 750: турни ме да кинисам“, на кој  ќе биде претставен проектот КЦ 750 на Иван Шопов и Владимир Лукаш –...

„Одисеј“ на Горан Стефановски за затворање на годинешното издание на „Охридско лето“

Со вечерашната изведба на драмата „Одисеј“ на Горан Стефановски на Античкиот театар се спушта завесата на годинашното 59-то издание на најголемата музичко-сценска манифестација во земјата – Фестивалот „Охридско лето“. Изминатите...

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, таа работи на српскиот превод на...

Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На овогодишното издание ќе учествуваат 10...