Колку се посетени театрите кај нас?

Различни ставови меѓу јавноста и театрите за интересот и посетеноста на претставите. Граѓаните велат дека немаат доволно време и навика да посетат  театар, за некои пак репертоарот не е доволно...

Филмот Налепница на Георги Унковски денеска на Санденс

Филмот Налепница , снимен по сценарио и во режија на Георги Унковски, денеска ќе има светска премиера на најпрестижниот американски фестивал за независен филм, Санденс. „ Налепница“ ќе биде прикажан...

Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77 години

Ѕвездата на Монти Пајтон, Тери Џонс почина на 77-годишна возраст, соопшти неговиот агент. Велшкиот актер, писател и режисер почина во понеделникот, откако живееше со деменција од 2016 година. Во изјавата...

Со буџет над 7% поголем од ланскиот во 2020 приоритети се културното наследство, музичко-сценските проекти и афирмацијата во странство

Буџетот за култура, годинава изнесува 3 милијарди, 462 милиони, 483 илјади денари. Тој е поголем од минатогодишниот буџет за над 7%, велат за Телма од Министерството за култура. Буџетот за...

Деветата уметност – стрипот се враќа на голема врата

Стрипот - деветата уметност се враќа на голема врата. Филмската индустрија и приказните за супер хероите во моментов заработуваат вртоглави суми на светските кино билетарници, велат познавачите на стрип културата....

МНТ со „ Галеб“ на престижен фестивал во Пекинг

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“, од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ, на 21 јануари ќе  учествува на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. „Средба во Пекинг“...

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил имаше огромна...

На влада утврден Предлог- законот за остварување јавен интерес во културата

На денешната седница, владата го утврди Предлог- законот за остварување јавен интерес во културата, соопштија од владината прес служба. Се него се предлагаат измени во досегашниот начин на објавување на...

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер

Во трката за Оскар, наградата на Американската академија за филмска уметност и наука, “Џокер” има најмногу шанси со 11 номинации, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, за режисерот Тод...

Почина ѕвездата на екс ју кинематографијата Неда Арнериќ

На 67 години, почина актерката Неда Арнериќ, ѕвезда на екс југословенскиот и српскиот филм и театар. Како што пренесуваат белградските медиуми , телото на починатата Арнериќ го пронашол брат и...