ЕХФ ШАМПИОНАТ У 18:МАКЕДОНИЈА СУПЕРИОРНА ПРОТИВ ЕСТОНИЈА

Македонската ракометна репрезентација за играчи до 18 години ја извојува петтата победа од групната фаза на ЕХФ шампионаот во Грузија.Екипата што ја предводи Данило Брестовац денеска ја надигра Естонија со...

Македонија реди победи: Падна и Швајцарија на ЕХФ шампионатот

Македонската ракометна репрезентација до 18 години го освои првото место во својата група на ЕХФ шампионатот во Грузија откако денеска славеше победа и против најголемиот ривал Швајцарија. Момците на селекторот...

Стеауа е последниот учесник во СЕХА-лигата

Екипата на Стеауа е последниот 10-ти учесник во СЕХА-лигата за сезоната 2018/2019. Од регионалното натпреваруње во однос на лани се откажаа словенечките тимови Горење Велење и Целје. На нивно место...

Костески со гол во последната секунда и обезбеди полуфинале на Македонија

Македонските ракометари до 18 години ја совладаа селекцијата на Фарски Острови и обезбедија полуфинале на ЕХФ-шампионатот во Грузија. Момците на селекторот Данило Брестовац славеа со 30-29 во драматична завршница, буквално...

Младите ракометари со втора победа на ЕХФ шампионатот во Грузија

Македонската ракометна репрезентација до 18 година ја оствари и втората победа на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако денеска го совлада Луксемург со 31-25. Момците на селекторот Данило Брестовац играа топло-ладно...

Осум реномирани екипи ќе играат на турнирот „Струга 2018“

Струшкиот ракометен турнир го враќа стариот сјај. Годинава со зголемен број учесници и квалитетни екипи од 15 до 19 август РК Струга ќе го организира 46 издание од традиционалната меѓународна...

ЕХФ ШАМПИОНАТ У 20: МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ БЕЛОРУСИЈА И СЕ ВРАТИ ВО А ДИВИЗИЈА

Македонската селекција  на ракометари до 20 години триумфираше на ЕХФ шампионатот со победа во финалето над Белорусија   од   29-23. Најдобрата партија на турнирот во Скопје,младинците ја имаа  во завршниот меч.Извонредниот...

Вардар и Страхиња Милиќ се разделија

Иако требаше да биде прв голман во новата сезона, Вардар неочекувано се раздели со Србинот Страхиња Милиќ, многу брзо по само неколку дена откако на таа позиција беше ангажиран неговиот...

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ УКРАИНА ЗА ПОЛУФИНАЛЕ НА У 20 ЕХФ ШАМПИОНАТОТ

Ракометната селекција на Македонија за играчи до 20 години  избори полуфинале на ЕХФ шампионатот  кој се одржува во Скопје.Во последното коло  од разигрувањето на групата Б,младинците после неизвесни 60  минути...

Металург потврди, Брестовац ќе го предводи во следните три години

Селекторот на младинската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, денеска беше промовиран како нов тренер на Металург. Брестовац доаѓа на местото на Александар Јовиќ, кој го водеше тимот на Металург во...