Спорт Фудбал

Пиоли сигурно добива отказ: Милан назначува поранешен играч на кормилото

Стефано Пиоли е завршена приказна во Милан и тренерот по завршувањето на актуелната сезона ќе заработи отказ една година пред истекот на неговиот актуелен договор.

Италијанецот беше назначен на клупата во октомври 2019 година и го одведе тимот до шампионската титула во Серија А во сезоната 2021/2022. Сепак, сезонава Милан не беше на потребното ниво, особено не последните неколку важни натпревари како против Рома и Интер.

Низ италијанските медиуми веќе се шпекулира со неколку имиња, а последниот е Марк ван Бомел. Холанѓанецот моментално работи во Антверпен, а претходно беше тренер и на ПСВ  Ајндховен и Волфсбург. Тој е поранешен играч на Милан и е силно подржан од Златан Ибрахимовиќ.

На листата на потенцијални нови тренери на Милан се и Тијаго Мота од Болоња, Роберто де Зерби од Брајтон и Пауло Фонсека од Лил.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе