Вести Код Македонија

КОД: Пет жени политичарки под постојан напад на социјалните мрежи, интервју со Роберт Скот Хејзлет (НДИ)

Жените во македонската политика се соочуваат со навреди од сите страни, а пред се онлајн. Анализите на Националниот демократски институт (НДИ) покажуваат дека 5 политичарки периодов биле најчеста мети на говорот на омраза.

Во КОД интервју со вишиот директор на институтот, Роберт Скот Хејзлет кој вели дека анализите покажуваат сурови тенденции дека е многу поверојатно политичарките да искусат родово базиран говор на омраза, вознемирување, сексизам и таков вид на коментари. Од јануари досега имало над 3 илјади коментари со говор на омраза во кои биле спомнати политичарките.

Во КОД ќе гледате и за тоа дека во 2022-ра година најголеми странски инвеститори во државите од западниот Балкан биле Кина и Русија. Тенденцијата се зголемува со почетокот на војната во Украина, а најголем дел од овие инвестиции се во Србија и Република Српска.

КОД е по вечерните вести на Телма во 19:15.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе