Спорт Формула 1

Норис на пол-позицијата за спринт трката во Кина

Ландо Норис ќе стартува од пол-позицијата за утрешната спринт трка во Кина во рамки на Формула 1 шампионатот. Британецот најдобро се снајде на дождливите квалификации на патеката во Шангај.

Возачот на Мекларен имаше најбрз круг со време од 1 минута, 57 секунди и 940 илјадитинки, а зад него ќе стартува Луис Хамилтон од Мерцедес. Фернандо Алонсо имаше трето време, а по него следува светскиот шампион Макс Ферстапен.

Најдобрите десетмина ги комплетираат Карлос Сајнц, Серхио Перез, Шарл Леклер, потоа Оскар Пиастри, Валтери Ботас и Жу Гуанју.

Спринт трката е закажана за утре со почеток во 5 часот наутро по средноевропско време, а во 9 часот ќе бидат и официјалните квалификации. Трката за Големата награда на Кина е во недела од 9 часот наутро.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Одбојкарите безбедно слетаа во Скопје: Посилни сме од громовите

Дејан Дејан

Вардар потпиша со украински репрезентативец

Дејан Дејан

Барди дефинитивно нема да игра против Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе