Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ДИК по обработени 99%: Предност од 182.386 гласови на Силјановска пред Пендаровски

Државната изборна комисија ги објави резултатите по обработени 99% од гласачките ливчиња во Македонија, во првиот круг од претседателските избори.

Предноста на Силјановска-Давкова пред Пендаровски висока, над 182 илјади гласови повеќе во однос на својот противкандидат.

Силјановска-Давкова има 362.682 гласови, Пендаровски има 180.296.

Од останатите кандидати на третата позиција е Бујар Османи со 120.903 глас, Арбен Таравари 83.356, Максим Димитриевски 83.787, Билјана Ванковска освои 41.172 и Стевчо Јакимовски со 8.103 глас.

За претседател на државата гласале 48,46 проценти од гласачите или 7 отсто повеќе од изборите во 2019 година.

За избор на седмиот претседател на државата, според податоците на ДИК до затворањето на гласачките места, од вкупно 1.814.317 запишани избирачи, гласале речиси 900 илјади граѓани.

Резултати од прв изборен круг: Силјановска и Пендаровски во втор круг

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Дејан Дејан

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Дејан Дејан

Силјановска Давкова: Не гледам дека сум го повредила Преспанскиот договор

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе