Спорт Формула 1

Ред Бул потврди: Разговараме со Сајнц за 2025, но тој има друга огромна понуда

Ред Бул го сака Карлос Сајнц јуниор следната сезона како тимски колега на шампионот Макс Ферстапен, но најдоминантниот тим во Формула 1 можеби ќе ја загуби трката за неговиот потпис од тим, кој се уште не е официјално влезен во натпреварувањето.

Советникот за мотоспорт на Ред Бул, Хелмут Марко во изјава за австрискиот весник „Клајне Цајтунг“ потврди дека во моментов тимот е во преговори со Карлос Сајнц за следната сезона. Шпанецот ќе го напушти Ферари, кој го ангажираше Сер Луис Хамилтон за 2025 година.

„Ние разговараме со Сајнц, тој ја има најдобрата сезона во Ф1 откако е тука, но во исто време има и многу богата понуда од Ауди, што ние не можеме да ја понудиме“, изјави Марко. 

Ауди официјално влегува во Формула 1 во 2026 година откако го купи тимот на Заубер. Германскиот производител сака Сајнц да биде предводникот на тимот, бидејќи има искуство и голем талент.

Ред Бул ќе почека со одлуката за возачката постава по оваа сезона. Серхио Перез конечно почна да прикажува перформанси како што се очекуваа од него, па можно е да добие нов договор. Една од опциите за австрискиот состав е и Александер Албон, кој во минатото возеше за Ред Бул.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе