Давитков го одложи собирот на кошаркарите за една недела

Првиот собир на македонската кошаркарска репрезентација е поместен за една недела. Селекторот Јорданчо Давитков реши да им даде дополнителен одмор на нашите кошаркари пред дуелот со Швајцарија во рамки на...

Трајковски го напушти МЗТ Скопје и се пресели во унгарскиот шампионат

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Бојан Трајковски го напушта таборот на МЗТ Скопје и од следната сезона ќе настапува во унгарскиот шампионат, во екипата на Пакс. Центарот одигра добра сезона во таборот...

Ниту 51 поен на Леброн Џејмс недоволни за Кливленд: Голден Стејт поведе во финалето со 1-0

Голден Стејт со победа против Кливленд го отвори финалето во НБА-лигата. Бранителот на тронот славеше со 124-114 во продолженијата. Натпреварот беше вистинско финале, бидејќи беше драматично и неизвесно, а особено...

Давитков го објави списокот за Швајцарија: Ќе прозива на 11 јуни

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за последниот натпревар од претквалфикациите за Евробаскетот во 2021 година, што го играме на...

НБА: ГОЛДЕН СТЕЈТ Е ВТОРИОТ ФИНАЛИСТ

Кошаркарите на Голден Стејт победија на решавачкиот седми натпревар против Хјустон и се пласираа во НБА финалето каде ги очекува составот на Кливленд.Во мајсторката  од финалната серија  на Западот, Голден...

РАБОТНИЧКИ Е НОВИОТ ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

Екипата на Работнички синоќа ја освои  титулата во домашното првенство.Романтичарите го победија МЗТ Скопје со 87-84 и со 3-0 ја завршија  финалната плејоф серијата против клубот кој во континуитет изминативе...

РАБОТНИЧКИ ВОДИ СО 1-0 ПРОТИВ МЗТ СКОПЈЕ ВО ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕТО

Работнички  со победа од  86-77 против МЗТ ја отвори финалната серија во битка за домашниот шампионски  трон.Најуспешниот  македонски  кошаркарски тим  имаше одлична завршна четвртина против клубот кој доминира изминативе шест...

НБА ПЛЕЈ-ОФ: ГОЛДЕН СТЕЈТ ГО ПОРАЗИ ХЈУСТОН СО 41 ПОЕН РАЗЛИКА

Актуелниот НБА шампион брзо ја врати предноста во финалната серија на Западната конфернција за водство од 2-1 над  предизвикувачот Хјустон.Првиот меч од серијата што се играше во Оукленд,Вориорси го добија...

ПЛЕЈ-ОФ ПОЛУФИНАЛЕ:БЛОКОТЕХНА ИЗЕДНАЧИ НА 1-1 СО МЗТ

Блокотехна  успеа да ја прекине негативната серија во последните мечеви  со МЗТ и со резултат 106-94  избори победа  во вториот дуел од полуфиналната плеј оф серија за изедначување на 1-1....

Дончиќ ја предводи идеалната „петорка“ во Евролигата

Евролигата ја објави идеалната петорка од регуларниот дел од сезоната. Тимот го предводи ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Дончиќ, а крај него на бековската позиција е Нандо де Коло од...