Категорија : Емисии

Вести Код Македонија Најважни

КОД со детали за драмата во штипскиот затвор во која подебелиот крај го извлече затворскиот чувар

Дејан Дејан
Во цел свет луѓето се обидуваат да излезат од затвор, во Македонија обратно. По тепачка во штипскиот затвор минатата недела, пред затворот доаѓаат 30-тина луѓе...
Емисии Топ тема

Топ тема (19.04.2024): Недостиг на суштина во кампањата за претседателските избори

Дејан Дејан
Што им кажаа, а што пропуштија да им предочат претседателските кандидати на гласачите? – Влегуваат ли во сенка на кампањата за парламентарни избори? Големи ветувања...
Емисии Топ тема

„Вин-Вин“ (18.04.2024): Претседателските избори во сенка на лидерите на политичките партии

Дејан Дејан
Анемичната претседателска кампања од денеска добива инфузија со парламентарната, со ист фокус, конфликтна, исклучива, без енергија и нови идеи. Визија и понуда за избор или...
Топ тема

Топ Тема (16.04.2024) Дебата со комуниколозите Сеад Џигал и Бојан Кордалов

Дејан Дејан
Каква реторика доминира во досегашната кампања за претседателските избори. Како дискредитацијата стана поважна од програмата на кандидатите. Колку е присутна црната кампања во обраќањата од...
Топ тема

Топ Тема (15.04.2024) Анализа на Иванов и Адамчевски- дали последниот судир Иран – Израел ќе остане изолиран?

Дејан Дејан
Светот повторно во грч од ризиците на блиско-источната војна врз глобалниот мир. Може ли да се предвиди дали последниот судир Иран – Израел ќе остане...
Вести Код Македонија

КОД: Многу политика околу Универзална сала, а се заврши со пожар

Дејан Дејан
Зошто се запали Универзална сала? Според експертите, архитектите, инжињерите- се поголеми се шансите старите материјали да се виновни за пожарот а не новата конструкција. Сепак...
win-win Емисии

Интервју со претседателскиот кандидат Бујар Османи 12.04.2024

Дејан Дејан
Декалог на европскиот претседател, десетте завети на Бујар Османи во претседателската трка. Вечерва на Вин-Вин интервју со кандидатот на Европскиот фронт за претседател на државата...
Емисии Топ тема

Интервју со претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски 10.04.2024

Дејан Дејан
Со слоганот „Храбро за Македонија“, лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски тргна во потрага на гласови за функцијата Претседател на државата. Реформа во одбраната, реформа во...
Емисии Топ тема

Интервју со претседателскиот кандидат Арбен Таравари 09.04.2024

Дејан Дејан
Со едноставен слоган „Таравари за претседател“ докторот Арбен Таравари влезе во трката за иден шеф на државата. Неколку уставни измени, длабинска реформа на правосудството, но...
Емисии Топ тема

Интервју со претседателскиот кадидат Билјана Ванковска 08.04.2024

Дејан Дејан
Со слоганот „Го враќаме достоинството на нацијата“ професорката Билјана Ванковска ја води изборната трка за претседател на државата. Нов граѓански Устав и раскинување на Преспанскиот...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе