Спорт Формула 1

„Еден-два“ победа на Ферари во Австралија: Ферстапен се повлече по само четири круга

Карлос Сајнц победи на трката за Големата награда на Австралија во Формула 1 шампионатот и тоа пред својот тимски колега од Ферари, Шарл Леклер, додека бранителот на шампионската титула Макс Ферстапен принудно се повлече по само четири круга на патеката „Алберт Парк“.

Карлос Сајнц пред точно 16 дена имаше операција на слепото црево и ја пропушти трката во Саудиска Арабија, но Шпанецот очигледно брзо се рехабилитираше и денеска ја оствари својата трета победа во кариерата. Макс Ферстапен се повлече од трката по само четири круга поради проблеми со сопирачките, па Сајнц водеше до крајот на трката, а зад него финишираше тимскиот колега од Ферари, Шарл Леклер. Трет финишираше Ландо Норис од Мекларен.

Потоа следуваше неговиот колега Оскар Пиастри, петти беше Серхио Перез, па Ленс Строл, Јуки Цунода, Фернандо Алонсо, Нико Хулкенберг, а последниот бод го освои Кевин Магнусен.

По три трки во генералниот поредок води Ферстапен со 51 бод, четири повеќе од Леклер, трет е Перез со 46, а Сајнц има 40 бодови.

Следната трка е за две недели за Големата награда на Јапонија на патеката „Сузука“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе