Македонија

Топ Тема – Преговорите за законот за Јавно Обвинителство продолжуваат во четврток

Во четврток продолжуват преговорите на работните групи на СДСМ И ВМРО ДПМНЕ за Законот за јавно обвинителство. Ова во вечерашната...

Прекршочна казна за Османи заради зборување на телефон при возење и поминување полна линија

Полицијата му изрече соодветна прекршочна казна на Бујар Османи за сообраќаен прекршок по законот за безбедност во сообраќајот, по видеото...

Додека властите се фалат со заокружени и реализирани планови, екологистите гласно критикуваат

Се доцни со мерките кои допрва ќе се воведат – за Телма коментираат од О2 Иницијатива, како одговор на најавите...

Синдикатот на УПОЗ незадоволен од зголемувањето на платите на административците

Синдикатот на УПОЗ незадоволен од зголемувањето на платите на административците за 5 отсто. Велат дека платите на помладите референти, референтите...

Свет

Хамнеи: Иран никогаш нема да преговара со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД и политиката на Вашингтон темелена на „максимален притисок“ врз Техеран ќе пропадне, изјави...

Џонсон ќе го почитува законот, но и покрај тоа ќе ја извади Велика Британија од ЕУ на 31 октомври

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека ќе го почитува законот, но и покрај тоа Обединетото кралство ќе го извади од...

На повидок нов трговски спор помеѓу ЕУ и САД

Еврокомесарката за трговија Сесилија Малмстром, изрази загриженост дека е можна нова трговска ескалација помеѓу Брисел и Вашингтон, овој пат поради...

Парламентарни избори во Израел

Утрово во Израел почнаа парламентарните избори, втори во последните пет месеци. Како што јавуваат светските агенции, избирачките места се отворени...