Македонија

Русковска: Куќниот притвор за Јанева е срам за правосудството

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална...

Покриена од глава до петици Катица Јанева спроведена во куќен притвор

Со наведната глава и покриено лице, поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица...

Одобрување и загриженост кај членките на ЕУ за францускиот нон-пејпер

Франција денеска го презентирала нон-пејперот за новата методологија пред Советот за општи работи на ЕУ, но без конкретна дебата за...

(видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор, во станот на синот во цетарот на Скопје

Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладнево беше спроведена во домашен...

Свет

Вучиќ: Новинарското прашање не ми го загрози здравјето

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги отфрли шпекулациите дека прашањето од новинарот на телевизијата Н1 во петокот му предизвикакало да...

Шведска нема да го гони Асанж за силување

Шведското обвинителство се откажа од истрагата по обвинувањето за силување против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж,  кое беше објавено 2010-тата...

Мицотакис: Европа одредени земји ги третира како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти

Европа ги третира земјите на пристигнување, како што е Грција, како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти, изјави грчкиот...

Хрватската полиција ги малтретира мигрантите, тврдат невладини организации

Хрватските власти ги кршат човековите права на мигрантите и спроведуваат системско насилство над нив, се посочува во најновиот извештај на...