Магазин Наука и здравје

Вештачката интелигенција навлезе во модната индустрија

Модната индустрија се наоѓа на мета на вештачката интелигенција. Како во другуите, па така и во оваа индустрија, вештачката интелигенција навлегува постепено, но сигурно, од ден во ден.

Експертите од овој сектор велат дека моделите добиваат нова форма, поддржана од вештачка интелигенција. Моделите кои се генерирани прават проблем во делот на разлики, помеѓу обичниот модел и оној креираниот од вештачката ителигенција.

На тој начин ја загрозуваат и човековата автентичност и наметнуваат нови форми на убавина. Оваа технинка се користи со цел онлајн купувачите да бидат подобро претставени, додека  транспарентноста и довербата на потрошувачите може да биде изложена на ризик.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Млада инфлуенсерка од Тајланд стана баба на само 34 години

Дејан Дејан

Македонија освои прво и второ место на Глобалната спортска роботска олимпијада во Грција

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе