Вести Избори 2024 Македонија

Резултати од прв изборен круг: Силјановска и Пендаровски во втор круг

Во вториот изборен круг се пласираат:

Гордана Сиљановска Давкова 336.130 | 40,04%

Стево Пендаровски 167.388 | 19,94%

Останатите кандидати добија по:   

Бујар Османи 113.361 | 13,50%

Арбен Таравари 80.236 | 9,56%

Максим Димитриевски 74.246 | 8,84%

Билјана Ванковска Цветковска 37.646 | 4,48%

Стевчо Јакимовски 7.719 | 0,92%

Овие резултати се по обработени 92,82% од бројот на запишани избирачи.  

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(Фото) Во Ларце се гласа без проблеми – до 9 часот гласале 100 избирачи од 993 во избирачкиот список

Дејан Дејан

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе