Емисии Наука и здравје Телма амбуланта

На кој начин бактериите што живеат во нас влијаат на имунитетот- Телма амбуланта

Многу здравствени состојби, од дебелина до анксиозност, се поврзуваат со микроорганизмите односно бактериите што живеат на нас и во нас.

Микробиомот е се поприсутен во поновите истражувања кои се однесуваат на здравјето и болестите кај човекот.

Велат дека бактериите го програмираат нашиот имунитет и дека имунитетот е сместен во цревата.

Проф.д-р. Никола Пановски во Телма амбуланта ни ја разјасни поврзаноста на имунитетот и микробиомот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Топ тема (20.05.2024): ДУИ со обвинувања за изборен инженеринг, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по плус пратеник во петката

Дејан Дејан

КОД: Крај на бегството на Палевски Палчо, за одговори за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе