Кошарка Спорт

Басконија или Виртус Болоња, кој ќе биде ривал на Реал Мадрид во плеј-офот?

Во кошаркарската Евролига вечерва ќе го добиеме последниот патник во плеј-офот. Басконија ја пречекува Виртус Болоња во финалниот натпревар од плеј-ин турнирот.

Во вторникот Басконија загуби убедливо со 113-85 од Макаби Тел Авив во Белград во првиот натпревар од плеј-ин турнирот. Со оглед на фактот дека Шпанците беа осми во регуларниот дел од сезоната беше јасно дека ќе добијат уште една шанса да изборат место во разигрувањето.

Ривал на Басконија вечерва е победникот од првиот плеј-ин натпревар помеѓу Анадолу Ефес и Виртус Болоња. Италијанскиот состав славеше во Истанбул со 64-67.

Во регуларниот дел од сезоната двата тима славеа по еднаш и тоа на гостински терен. Вечерва влогот е многу поголем, а тоа е пласман во плејофот и дуел со најдобриот тим сезонава Реал Мадрид. Натпреварот вечерва стартува во 20:30 часот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Одбојкарите безбедно слетаа во Скопје: Посилни сме од громовите

Дејан Дејан

Вардар потпиша со украински репрезентативец

Дејан Дејан

Барди дефинитивно нема да игра против Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе