Вести Магазин Наука и здравје

Експертите тврдат: спиењето може да влијае на вашата кожа

Спиењето може да влијае врз свежината и еластичноста на нашата кожа.  Дерматологот Анаталија Мур, во едно од интервјуата објаснува колку сонот е важен за одржувањето на здрава и витална кожа.

Според неа, освен осум-часовниот сон, истиот треба да биде и темпиран во соодветно време за да биде ефективен. На пример, ако си легнуваме во 22 часот навечер, ќе имаме многу поголеми бенефити, отколку, ако си легнеме во 3 часот наутро. Без разлика дали спиеме ист број на часови, сонот ќе влијае поинаку.

Специјалистката објасни дека кога спиеме, нашата кожа се обновува и ја поправа секоја штета. Таа во интервјуто објасни:

„Без вистинки одмор, нашeто тело може да има понизок клеточен обрт што доведува до побавна регенерација на кожата и може да се појават проблеми како што се акни, брчки и нерамномерен тен. Нашата кожа користи колаген, па на таков начин допринесува да имаме помлад изглед, но без доволно одмор, процесот на создавање на колаген во нашето тело може да се забави. На таквиот начин се создаваат мали линии на лицето, брчки и нерамномерна текстура на кожата. Сонот претставува главен виновник за предвременото стареење на кожата. Доколку се чувствувате исцрпено или уморно, последиците може да се видат веднаш, а  јасни показатели се стареење на кожата, темни кругови под очите, жолт тен, подуени очи итн. ”

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе