Кошарка Спорт

Бостон лесно со Мајами, Ирвинг и Дончиќ не можат сами против Клиперс (ВИДЕО)

Бостон без проблеми го совлада Мајами со 114-94 за да поведе со 1-0 во првата рунда од плеј-офот во НБА-лигата. Селтикс имаа и највисоко водство од 34 поени во последниот период против Хит, кои беа без првата ѕвезда Џими Батлер поради повреда.

Џејсон Тејтум стигна до првиот плеј-оф трипл-дабл во својата кариера со 23 поени, 10 скока и 10 асистенции. Дури шест играчи на Селтикс имаа двоцифрен ефект во нападот, а кај Мајами најмногу се истакна Бам Адебајо со 24 поени.

Лос Анџелес клиперс славеа со 109-97 против Далас во првиот натпревар. Домашните иако беа без Каваи Ленерд, Џејмс Харден и Ивица Зубац беа главни во нападот со 28 поени и 20 поени и 15 скока. Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг искомбинираа 64 поени, но немаа помош од останатите играчи.

На останатите натпревари, Оклахома со доста мака го совлада Њу Орлеанс со 94-92 за водство од 1-0 во меѓусебната серија, а сигурен на домашен терен беше и Милвоки со триумф од 109-94 против Индијана.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе