Ракомет Спорт

Ракометарките денеска ќе ги добијат противниците на ЕП 2024

Македонската женска ракометна репрезентација денеска од 18 часот ќе ги добие ривалите на Европското првенство што ќе се одржи од 28 ноември до 15 декември годинава во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Ждрепката за групите ќе се одржи во Виена, а на овој турнир за прв пат ќе учествуваат 24 репрезентации. Македонија се најде во третиот квалитативен барабан, па во група нема да може да игра со Словенија, Србија, Хрватска, Полска и Исланд.

Шест репрезентации се веќе поделени во по една група. Унгарија како еден од домаќините ќе игра во групата А во Дебрецен, Црна Гора ќе се натпреварува во групата Б исто така во Дебрецен. Во Базел се играат исто така две групи, Франција ќе биде во групата Ц, а Швајцарија во Д-конкуренцијата. Во Инсбрук ќе биде ко-домаќинот Австрија и тоа во рамки на групата Е, а во истиот град во рамки на групата Ф ќе биде Германија.

Групната фаза се игра во Дебрецен, Инсбрук и Базел, главната фаза е во Дебрецен и Виена, а финалниот викенд е само во австрискиот главен град.

Фото: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе