Спорт Фудбал

Холанѓанец ќе го наследи Јирген Клоп на клупата на Ливерпул

Холанѓанецот Арне Слот е најголем фаворит да биде нов менаџер на Ливерпул и да го наследи Јирген Клоп, кој заминува по завршувањето на оваа сезона. Актуелниот тренер на Феенорд, наводно веќе имал состаноци со челниците на „црвените“ и е многу близу да ја добие работата.

Минатата сезона го водеше Феенорд до шампионската титула во холандското првенство, а оваа го освои холандскиот куп. Слот со тимот од Ротердам играше и во финалето на Конференциската лига на УЕФА во 2022 година. Тој лани беше кандидат и за да седне на клупата на Тотенхем, но реши да ја одбие понудата за да остане во Феенорд.

Ливерпул претходно беше поврзуван со Рубен Аморим од Спортинг Лисабон, но и со неколку други тренерски имиња.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе