Одбојка Спорт

ФОТО галерија: Одбојкарите поразени од Чешка, следува историско осминафинале со Италија

Македонските одбојкари не успеаа во последното коло да ја совладаат Чешка и на крајот од фазата по групи да го освојат третото место во Ц конкуренцијата.

Чесите вечерва славеа со 3:0, но и покрај поразот Македонија е дел од вториот круг на континенталното првенство што е најголем успех во историјата на нашата одбојка.

Нашите репрезентативци дадоа се од себе повторно да ја израдуваат домашната публика, но по стартните две победи над Данска и Црна Гора исполнет е сонот на оваа генерација која сосема заслужено се најде меѓу 16-те најдобри селекции на Стариот континент.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе