Вести Магазин Наука и здравје

„Фејсбук“, ,,Инстаграм“, „Тикток“ и „X“ се главни виновници за депресија и анксиозност кај младите

Преголемата  употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ можат да придонесат до нарушен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите.

Докторката по неврологија, Рејчел Самерс изјави дека за да се избегне ваквиот проблем, потребно е да не се користат социјалните мрежи повеќе од половина час на ден.

Таа посочи дека: ,,Tрошењето до 30 минути дневно на социјалните мрежи ја намалува опасноста од осаменост, депресија и анксиозност. Ако спиете лошо или страдате од намален фокус, најверојатно премногу долго време минувате на социјалните платформи. Меѓу последиците од прекумерната употреба на ваквиот вид мрежи, се и анксиозност, депресија, осаменост, стрес и главоболки.”

При појава на некој од овие симптоми, таа препорачува намалување на употребата на социјалните мрежи за 20 % на дневно ниво.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе