Ферплеј

ФЕР-ПЛЕЈ со Јана С03ЕП22 – Кошаркарски ФИБА Судии

Ема Никочевиќ и Андреј Златевски се млади македонски судии, кои кон крајот на 2023 година стекнаа меѓународна ФИБА лиценца.

Од нив дознаваме: како се станува кошаркарски судија?

Дали е тешко да се совладаат правилата на овој спорт?

Стравуваат ли од грешките кои се дел од процесот на судење, им се случуваат ли често и како се носат со таквите ситуации?

Што е потешко:  да се судат натпревари во машка или женска конкуренција?

Дали добиваат поддршка и дали имаат фер атмосфера за работа во домашните натпреварувања?

Кои им се желбите и целите, каде сакаат да судат во иднина?

Гледајте нè и оваа недела, во 16:15 на Телма.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФЕР-ПЛЕЈ со Јана С03ЕП23 – ЖЕНСКА ТРКА

Дејан Дејан

Фер-плеј со Јана С03ЕП21 – Ева Милевска

Дејан Дејан

Фер-плеј со Јана С03ЕП20 – Перо Антиќ и Марјан Србиноски

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе