Спорт Тенис

Циципас и Руд се пласираа во четвртфиналето во Барселона

По денешните осминафинални пресметки на тенискиот турнир во Барселона, главните фаворити за трофејот Стефанос Циципас и Каспер Руд се пласираа меѓу најдобрите осум, но испадна Алекс де Минор.

Третиот носител на турнирот од серијата 500, Руд со 6-1 и 6-4 го победи Џордан Томсон. Норвежанецот во четвртфиналето ќе игра против Матео Арналди. Циципас пак го совлада Роберто Карбалјес-Баена со 7-5 и 6-3. Грчкиот тенисер, кој е петти фаворит за следен ривал го доби Факундо Дијаз-Акоста од Аргентина, кој во три сета го изненади Фабијан Марожан.

Најголемото изненадување денеска го приреди Артур Фис, кој го победи четвртиот фаворит Алекс де Минор со 7-5 и 6-2. Французинот во четвртфиналето ќе игра против Душан Лајовиќ, кој го елиминираше Алехандро Давидович-Фокина. Последната четвртфинална двојка е Камерон Нори против Томас Мартин Ечевери.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Одбојкарите безбедно слетаа во Скопје: Посилни сме од громовите

Дејан Дејан

Вардар потпиша со украински репрезентативец

Дејан Дејан

Барди дефинитивно нема да игра против Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе