Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Ковачевски: Јасно е дека луѓето нè казнија и го прифаќаме тоа, но нема да се откажеме

Ова е тежок удар за европската перспектива, но не е доцна да се смени правецот, порача вечерва на прес-конференција лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Посочи дека остануваат уште две недели да ја испратат пораката до секој дека единствениот начин за суштинска и вистинска промена е токму европската интеграција на државата.

-Граѓаните се многу уморни од европскиот пат, Европската Унија не ги одржа ветувањата, но нема друг пат. Време е да ги ставиме настрана сите разлики, да се обединиме околу европската иднина на земјата. Ако ја пропуштиме шансата ќе ни треба многу време да се вратиме на вистинскиот пат. Знам дека наши поддржувачи се разочарани, но не е доцна, не смееме да се откажеме, ќе работиме секој ден на терен да ја добиме поддршката. Нема да ги наведнеме главите, ќе продолжиме да се бориме“,, додаде Ковачевски

Тој рече дека ова е само  прв круг и дека во вториот круг на 8 мај, очекува подобри резултати.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе