Категорија : Утринска на Телма

Магазин Утринска на Телма

На лице место: Искуство на наставничките на денот на жената 8ми март – Маја Ѓоргиева Павловски (ОУ Ѓорѓија Пулески, Аеродром)

Дејан Дејан
Маја Ѓоргиева Павловски, наставничка во ОУ Ѓорѓија Пулевски, раскажува за искуството за прославата на 8-ми март во училиштата со учениците. -Кога некој ти дава подарок...
Магазин Наука и здравје Утринска на Телма

Секое 8-мо дете во Македонија има проблем со екстремна дебелина, Светски ден на дебелината со нови анализи за здравствените проблеми поради вишокот килограми  

Дејан Дејан
Најновите податоци покажуваат дека 30,5 отсто од децата од шест до деветгодишна возраст во Македонија живеат со зголемена телесна тежина или дебелина, 13,8 проценти од...
Забава Интервју Магазин Утринска на Телма

Разговор со познатиот актер Иван Босиљчиќ

Дејан Дејан
Актерот и музичар Иван Босиљчиќ во ексклузивното интервју на Телма искрено зборува за запишувањето на Академија за драмски уметности во Нови Сад, за неговиот тинејџерски...
Магазин Утринска на Телма

Малиот Ајдин од Сребреник (БиХ) ја испеа „Јано мори“ и не расплака сите

Дејан Дејан
Јасмин Брашњиќ и Ајдин Османовиќ се професор и ученик од Сребреник, Босна и Херцеговина. Во Утринската на Телма за прв пат се претставуваат пред македонската...
Вести Емисии Македонија Топ вести Утринска на Телма

Димитров: Уставните измени да стапат на сила кога ќе влеземе во ЕУ. Бугарија кон нас се однесува како Русија кон Украина

Дејан Дејан
Да расчистиме дека нема две Бугарии. Бугарската политика во однос на Македонија е една и има консензус по ова прашање. Проблемот е кај нас дома....
Вести Емисии Македонија Утринска на Телма

Дали зад „Наше Куманово“ и Максим Димитриевски стојат т.н. бранковисти од СДСМ, што треба да направи ДУИ- градоначалникот на Куманово во „Да си кажеме“ во Утринска на Телма

Дејан Дејан
Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски во „Да си кажеме“ на Телма одговараше за идната политичка кариера и смета дека зад движењето стојат разочараните и граѓаните. На...
Вести Економија Емисии Македонија Утринска на Телма

„Поштарите“ одбројуваат до штрајкот затоа што владата не ги прима на разговор за доцнење на платата и плановите за иднина

Дејан Дејан
Средба во владата или протест пред владата. Ако најдоцна утре, синдикатот и раководството на Македонска пошта не бидат примени на состанок со надлежните во Владата,...
Вести Економија Емисии Топ вести Утринска на Телма

Проф. Димитров: Наместо секој да произведува струја, државата им помага на поединци да прават екстра профит

Дејан Дејан
Доцниме со подготовките за грејната сезона и за презимување со најголемата енергетска криза по осамостојувањето, вели универзитетскиот професор Констанин Димитров. Тој вели дека набавките на...
Емисии Македонија Утринска на Телма

Кога сите врати ни беа затворени, ние влеговме преку прозор- како Валентин Ракип успеа да стане видлив за општеството кое 20 години не му даваше документи

Дејан Дејан
По дваесет години живот во Македонија, Валентин Ракип стана видлив за општеството. Тој е роден на 18.03. 2002 година, ама правно се роди на 05.09....
Вести Македонија Топ вести Утринска на Телма

Законот за употреба на македонскиот јазик блокиран-засега без официјално објаснување за блокадата

Дејан Дејан
Професорите од Катедрата за македонски јазик и членови на Советот за македонски јазик бараат објаснување каде е заглавен Законот за употреба на македонскиот јазик. Од...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе