Спорт Тенис

Ѓорческа испадна во 2.коло во Копер, но ќе игра полуфинале во двојки

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го заврши настапот на фјучрс турнирот во Копер уште во рамки на 2.коло откако денеска загуби од Дебора Киеза.

Италијанката славеше во два сета со по 6-4 за 1 час и 46 минути игра. За пласманот во втората рунда нашата тенисерка ќе освои само девет бодови на ВТА ранг-листата.

Ѓорческа сепак ќе продолжи да игра на турнирот во Копер, но во двојки. Таа во тандем со Романката Андреа Миту славеа против Ивана Себестова и Анастасија Соболева со 6-4 и 6-1 и обезбедија пласман во полуфиналето. Утре ќе се соочат со првите носителки Вероника Ерјавец и Доминика Салкова.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Одбојкарите безбедно слетаа во Скопје: Посилни сме од громовите

Дејан Дејан

Вардар потпиша со украински репрезентативец

Дејан Дејан

Барди дефинитивно нема да игра против Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе