0M+ Емисии Наука и здравје

Секрет во нос кај бебиња и деца, дали е алергија, инфекција или настинка- 0М плус

Секретот во носeтo е вообичаена појава кај бебињата и децата од предшколска, но и раната школска возраст. Тоа кај родителите создава голема загриженост и вознемиреност.

Различни се причините што доведуваат до воспаление на слузницата, секрет што тече или затнато носе.

Што да се преземе во тие моменти? Се работи за вирусна или бактериска инфекција? Може ли да биде последица на провев? Треба ли да се лекува ни појасни проф. д-р. Татјана Јаќоска –педијатар.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Дејан Дејан

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Дејан Дејан

Топ Тема 22.05.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе