Спорт Формула 1

Четири од четири за Макс Ферстапен: Пол-позиција за за ГН на Јапонија

Макс Ферстапен ја продолжи доминацијата во квалификациите, па утре ќе стартува од пол-позицијата на четвртата трка по ред сезонава во Формула 1 шампионатот.

Ред Бул оствари еден-два победа во утринските квалификации за утрешната трка за Големата награда на Јапонија. На легендарната патека „Сузука“, Ферстапен имаше најдобар круг со време од 1:28,197 минути. Неговиот тимски колега Серхио Перез ќе му прави друштво во првиот стартен ред.

Ландо Норис од Мекларен имаше трето време, а Карлос Сајнц од Ферари ќе стартува како четврти. Потоа следуваат Фернандо Алонсо, Оскар Пијастри, Луис Хамилтон, Шарл Леклер, Џорџ Расел и најдобрите десетмина ги комплетираше миленикот на домашната публика Јуки Цунода.

Трката за Големата награда на Јапонија утре стартува со почеток во 7 часот наутро по средноевропско време.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе