Спорт Тенис

Димитров против Синер во финалето во Мајами (ВИДЕО)

Григор Димитров е ѕвезда на мастерсот во Мајами, па откако го елиминираше Карлос Алкараз, го победи и Александер Зверев за да закаже финале против Јаник Синер.

Димитров се пласираше во своето трето мастерс финале во кариерата, а прво во Мајами откако го победи Зверев со 6-4, 6-7 и 6-4. Овој успех на Бугаринот го враќа во ТОП 10 на АТП-листата од понеделник. Последен пат беше меѓу најдобрите десет светски тенисери во ноември 2018 година.

Ривал на Димитров во финалето во недела ќе биде Јаник Синер. Италијанецот ја продолжи фантастичната форма и го прегази Данил Медведев со 6-1 и 6-2. Синер ако го освои турнирот тогаш од понеделник ќе се искачи на 2.место на АТП-ранкингот.

Женското финале во Мајами е закажано за вечерва со почеток од 20 часот помеѓу Даниел Колинс и Елена Рибакина.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе