0M+ Емисии Наука и здравје

Зошто децата немаат концентрација за учење, како мобилниот телефон предизвикува зависност- 0М+

50 до 60% од децатата во градинка на возраст од 4-5 години, не можат да скокнат назад. Ние им покажуваме, тие не можат да скокнат назад.

Ако дете со 4 и повеќе години не знае да скокне назад, тоа на училиште нема да ја  разбере математиката со минус.  Проф. д-р. Ранко Рајовиќ во 0м+ на Телма

Рајовиќ вели дека движењето на малите деца е најважното нешто за разлика од мобилните телефони кои им прават пречки во развојот на децата, а дополнително може да прераснат во зависност.

-Тоа е мобилниот телефон. Мораме да направиме граница. Подобро да не им го даваме. Ако веќе сме го дале тогаш има граница половина час дневно и тоа е тоа. Еден час дневно, готово. Но, имаме родители, (кои не го почитуваат ова). Мораме да се бориме, бидејќи за 5 години, бидејќи телефонот е болест  на зависноста, како што на децата им  е забрането да пушат  и да купуваат цигари  и алкохол. Можеби и телефоните ќе бидат  забранети за деца под 14 г, рече во емисијата Рајовиќ.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Дејан Дејан

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Дејан Дејан

Топ Тема 22.05.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе