Кошарка Спорт

Мареј погоди за победа со звукот на сирената, Лејкерс прокоцкаа водство од 20 поени (ВИДЕО)

Денвер поведе со 2-0 против Лос Анџелес лејкерс во првата рунда од плеј-офот во НБА-лигата благодарение на драматичната победа утринава на домашен паркет од 101-99.

Џамал Мареј беше херој на шампионот, кој погоди за победа со звукот на сирената. Нагетс имаа негатива од 20 поени во вториот дел, но направија пресврт за триумф.

Никола Јокиќ имаше трипл-дабл за Денвер со 27 поени, 20 скока и 10 асистенции, Мајкл Портер јуниор  запиша 22, Мареј го заврши натпреварот со 20 поени. Кај Лејкерс, Ентони Дејвис имаше 32 поени со 11 скока, додека Леброн Џејмс имаше 26 поени и 12 асистенции. Серијата сега се сели во Лос Анџелес, каде се играат два натпревари.

Драматично беше и во Источната конференција, каде Њујорк максимално го искористи домашниот паркет и поведе со 2-0 по победата од 104-101 против Филаделфија. Кливленд го победи Орландо со 96-86 и исто така поведе со 2-0 во меѓусебната серија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе