Не пропуштајте Промо тв Серии

ЗАСТАНИ И ЗАПАЛИ СЕ – од понеделник до петок во 20:20

„Halt and Catch Fire“ е американска драмска телевизиска серија создадена од Кристофер Кантвел и Кристофер К. Роџерс. Насловот на емисијата се однесува на инструкцијата за кодот на компјутерската машина „Halt and Catch Fire“ (HCF), чие извршување ќе предизвика централната процесорска единица на компјутерот да престане да работи (да се самозапали).

Во првата сезона, измислената компанија Кардиф Електрик го прави својот прв напад во персоналните компјутери со проект за изградба на клон на IBM PC, предводен од претприемачот Џо Мекмилан (Ли Пејс) со помош на компјутерскиот инженер Гордон Кларк (Скут Мекнаири) и вундеркинд програмер Камерон Хау (Мекензи Дејвис). Втората и третата сезона го префрлаат фокусот на стартап компанија, онлајн заедницата Mutiny, на чело со Камерон и сопругата на Гордон, Дона (Кери Бише), додека Џо излегува сам. Четвртата и последна сезона се фокусира на конкурентни веб-пребарувачи кои ги вклучуваат сите главни ликови.

Серијата започнува со скромна гледааност, но во секоја наредна сезона, серијата растеше, а додека заврши, критичарите ја сметаа за една од најголемите шоуа во 2010-тите.

Во 2022 година, врз основа на анкета на 46 актери, писатели, продуценти и критичари, магазинот Ролинг Стоун ја рангираше за 55-та најдобра телевизиска серија на сите времиња.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

БАПТИСТ- сериски филм – НАСКОРО

Дејан Дејан

РУДНИЦИ НА СТРАСТА – НАСКОРО

Дејан Дејан

НИШТО ВАЖНО – сериски филм – НАСКОРО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе