Спорт Тенис

Алкараз неспремен за Мастерсот во Мадрид

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ја извести спортската јавност за неговата повредата, но и можноста да не настапи на турнирот во Барселона.

Шпанецот објасни дека има проблеми со десната подлактица, па затоа најверојатно нема да може да ја одбрани титулата на идниот натпревар.

,,Ми беше тешко да ја донесам оваа одлука, бидејќи овој турнир е важен за мене. Сакам да се вратам во Мадрид, но не сум 100 процентно, сигурен за тоа. Ќе се обидеме да дадеме се од себе. Дојдов од Монте Карло да поминам неколку дена дома и да видам дали можам да тренирам. Да закрепнам и во Барселона ќе се потрудам да бидам во најдобрата можна форма. Направив магнетна резонанца во саботата наутро, а сликите покажаа позитивни резултати. Но, во неделата работите, не одеа како што сакав, секој пат кога го зголемував интензитетот на моите форхендови, непријатноста се зголемуваше”, изјави Надал.

Мастерсот во Мадрид, каде што Алкараз треба и да ја одбрани титулата ќе се одржи во периодот од 24 април до 5 мај.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе