Категорија : Борба против Лажни вести

Телма Апликација

Најновите вести на ТВ Телма од сега и на вашиот мобилен- Апликација на Телма

Дејан Дејан
Најновите вести на ТВ Телма отсега и на вашиот мобилен преку специјална апликација Начин на инсталација Потребно е да ги измените поставките на вашиот уред...
Борба против Лажни вести Вести Македонија Најважни

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во војна кој нарачува лажни анктети, а кој лажни документи

Дејан Дејан
СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во отворена војна кој шири лажни вести. Социјалдемократите ја обвинија опозицијата за нарачување и пласирање на лажни анкети за рејтинзите на партиите...
Борба против Лажни вести Вести Македонија Најважни

СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ се враќа на пропагандата од груевизмот, опозицијата најави тужба за клевета за лажни вести со фалц документи презентирани од владеачката партија

Дејан Дејан
СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека се вратила на старите рецепти на пропагандата од времето на Груевски и дека го злоупотребува јавниот сервис МТВ за нарачани...
Борба против Лажни вести

Необичниот случај на израелската фотографија за единство генерирана од вештачката интелигенција

Дејан Дејан
Вовед: Кон крајот на октомври 2023 година, моќна слика ги зафати платформите на социјалните медиуми. На него беше прикажана огромна толпа Израелци, навидум обединети во...
Борба против Лажни вести

Необичниот случај на предвидувањето на Симпсонови генерирано од вештачка интелигенција

Дејан Дејан
(ФОТО Генерирано со вештачка интелигенција) Ајде да ја истражиме измислената приказна за предвидувањето на Симпсонови што се покажа како добро направена измама, поттикната од моќта...
Борба против Лажни вести

Моќта на генераторите на вештачка интелигенција

Дејан Дејан
ВОВЕД: Подемот на вештачката интелигенција (ВИ) донесе и неверојатни достигнувања и нови предизвици. Еден таков предизвик е создавањето лажни слики со помош на алгоритми. Овие...
Борба против Лажни вести

Македонско предизборие – партиски соопштенија со фотографии без датуми и манипулативни видео записи

Дејан Дејан
Фотографии без датуми и монтирани видео записи со изјави извадени од контекст. Во предизборието во македонските медиуми се пренесуваат партиски соопштенија полни со дезинформации и...
Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

ДИК постојано работи на заштита на податоците на избирачите и заштитата од хакерски напади

Дејан Дејан
Државната изборна комисија (ДИК) во контиунитет работи на заштита на податоците на избирачите и заштитата од хакерски напади. За таа цел донесена е ИКТ Стратегија...
Борба против Лажни вести Вести Свет

„Гугл“ почнува кампања против дезинформации пред европските избори

Дејан Дејан
„Гугл“ наскоро почнува кампања против дезинформации во пет земји-членки на Европската Унија. Одлуката е донесена пред европските избори и заострувањето на правилата за содржините на...
Борба против Лажни вести

Еден викенд во февруари со „намален притисок на вода“

Дејан Дејан
Дваесет и пет населби во Скопје беа наброени на листата објавена од ЈП Водовод и Канализација претпладнето во саботата на 10.02.2024 година, дека во домовите...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе