ПОЧИНА СВЕТСКИ ПОЗНАТИОТ ТУРСКИ ФОТОГРАФ АРА ЃУЛЕР

Почина легендарниот турски фотограф со ерменско потекло Ара Ѓулер кого многумина го нарекуваа Окото на Истанбул. Ѓулер почина на 90 години откако беше однесен во болница во Истанбул поради срцев...

Британскиот џез-пијанист Александер Хокинс вечерва го отвора 37. Скопски џез фестивал

Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс, кој за овој концерт доаѓа специјално  од  Лондон, во Македонската опера и балет вечер ќе почне 37. Скопски џез фестивал.  Џез-пијанистот Хокинс, кој се смета...

Почина филмскиот снимател и директор на фотографија Драган Салковски

По кратко боледување, на 80 годишна возраст,  ноќеска во Скопје почина доајенот на македонската филмска камера и директор на фотографија, Драган Салковски. Кариерата ја започна 1959 година, а од 1969...

Највредното од југословенска колекција од вечерва во Чифте амам

Во објектот Чифте амам при Националната галерија на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложба со 110 ликовни дела од југословенската збирка, од колекцијата на НГМ. Формирањето на југословенската збирка почнало...

Ретка можност да се видат дела од западноафриканската уметност

Во Музејот на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“. Станува збор за ретка можност граѓаните да видат дела од африканската уметност, кои во Скопје...

Ана Брнс освои „ Man Booker „ за романот „ Млекарот“

Писателката од Северна Ирска, Ана Брнс е годинашна добитничка на престижната награда „Man booker“, за нејзиниот роман „Млекарот“. Романот „Млекарот“,  раскажува за неименувана девојка што живеелa во 70-тите години на 20...

Промоција на романот на Коле Манев „Патување со Самаритен “

Промоција на книгата „Патување со Самаритен“, од истакнатиот ликовен уметник Коле Манев, ќе се одржи вечерва во 19 часот, во хотелот Холидеј Ин. Авторот Коле Манев ја започнува книгата-роман со...

Почина актерката Милена Дравиќ

Милена Дравиќ, една од најголемите српски актерки, почина ноќеска во Белград на 79 години, по долго и тешко боледување. Дравиќ починала во Клинички центар на Бежаниска коса, каде се наоѓала...

Врачена државната награда „11 Октомври“

На преведувачот и писател Драги Михајловски, на писателот и новинар Ристо Лазаров, на актерот Петре Арсовски и на хирургот-уролог Александар Ставридис денеска во Собранието на Република Македонија им беше врачена...

Повлечена забраната за „Ругање со Христос“, режисерот Бојаџи не верува во тоа

Нема повеќе цензура за филмот „ Ругање со Христос“, на режисерот Јани Бојаџи. На рочиштето што се одржа во Основен суд Скопје 2, судијката Сузана Дончевска го прифати барањето на...