Деветата уметност – стрипот се враќа на голема врата

Стрипот - деветата уметност се враќа на голема врата. Филмската индустрија и приказните за супер хероите во моментов заработуваат вртоглави суми на светските кино билетарници, велат познавачите на стрип културата....

МНТ со „ Галеб“ на престижен фестивал во Пекинг

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“, од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ, на 21 јануари ќе  учествува на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. „Средба во Пекинг“...

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил имаше огромна...

На влада утврден Предлог- законот за остварување јавен интерес во културата

На денешната седница, владата го утврди Предлог- законот за остварување јавен интерес во културата, соопштија од владината прес служба. Се него се предлагаат измени во досегашниот начин на објавување на...

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер

Во трката за Оскар, наградата на Американската академија за филмска уметност и наука, “Џокер” има најмногу шанси со 11 номинации, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, за режисерот Тод...

Почина ѕвездата на екс ју кинематографијата Неда Арнериќ

На 67 години, почина актерката Неда Арнериќ, ѕвезда на екс југословенскиот и српскиот филм и театар. Како што пренесуваат белградските медиуми , телото на починатата Арнериќ го пронашол брат и...

Филмот Медена земја со нови награди за документарец и за кинематографија

„Медена земја“ деновиве во САД доби неколку нови престижни награди за најдобар документарец и за кинематографија. Тимот на македонскиот документарец ја прими наградата за најдобар документарен филм, што ја доделува...

Една деценија новогодишно – божиќни концерти на струмичката гимназија

Оркеастар и стотина учесници во живо ќе свират, пеат и играат на сцената  на јубилејниот десетти концерт на струмичката гимназија. Проектот насловен „Деценија“ ќе ги обедини поранешните и сегашни гимназијалци...

Анди Исмаили- добитник на светска награда во танц

Детскиот ведар дух позитивната енергија и талентот на шестооделенецот Анди Исмалил ја освои Полска, каде на светско првенство стана светски шампион во модерен танц. За само две години, откако почнал...

Ријека и Голвеј –европски престолнини на културата во 2020 година

Европската комисија одреди: Хрватскиот град Ријека и ирскиот, Голвеј, се престолнини на европската култура во 2020. Програмите во двата града започнуваат за помалку од еден месец, а миграциите се една...