Категорија : Топ вести

Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Пендаровски поразен во Центар, Карпош и Кисела Вода, во Чаир води Османи

Дејан Дејан
Во скопските општини Центар, Карпош и Кисела Вода, претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова, со убедлива победа пред Стево Пендаровски. Според последните податоци од Државната изборна...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Пендаровски: Со никого нема да правам договор за механичко префрлување на гласови, оние кои не излегоа денеска, ги охрабрувам да излезат на 8 мај

Дејан Дејан
Ги охрабрувам граѓаните кои не излегоа во првиот круг да го дадат својот глас било кому, да учествуваат на 8 мај во вториот круг, затоа...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Османи: Фронтот за Европа станува голема локомотива за европската иднина на нашата држава

Дејан Дејан
Европскиот фронт станува една голема локомотива за европската иднина на нашата држава, изјави Бујар Османи, кандидат на ДУИ и коалицијата, на денешните претседателски избори. Тој...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

ФОТО: Полиција пред штабот на „Вреди“- симпатизери на ДУИ слават кај Скендербег

Дејан Дејан
Полиција направи кордон пред изборниот штаб на коалицијата „Вреди“ на плоштадот Скендербег откако неколку десетици симпатизери на ДУИ дојдоа кај споменикот. Полицијата е распоредена превентивно,...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Димитриеска – Кочоска: Не постои место или општина во Македонија каде што професорката Силјановска Давкова нема убедлива предност пред Пендаровски

Дејан Дејан
Не постои место или општина во Македонија каде што професорката Силјановска Давкова нема убедлива предност, и така очекуваме дека ќе завршат резултатите до крај, порача...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

МВР: Изборниот процес помина во безбедна, мирна и демократска атмосфера, без пречки и поголеми инциденти

Дејан Дејан
Изборниот процес помина без пречки и поголеми инциденти. Во текот на денешниот ден евидентирани се вкупно 12 случаи на фотографирање на гласачкото ливче, два случаи...
Вести Македонија Топ вести

Гласањето ќе продолжи на места во Демир Хисар, во Липково, во Делчево и во Могила поради прекини повеќе од еден час

Дејан Дејан
Гласањето по 19 часот ќе продолжи на четири изборни места на кои имаше прекин повеќе од еден час во текот на денот, соопшти Александар Даштевски,...
Вести Македонија Топ вести

ДИК: Излезноста до 18:30 часот е 48,46 отсто според податоци од 3.174 избирачки места со 1.653.023 запишани гласачи

Дејан Дејан
Излезноста до 18:30 часот е 48,46 отсто, соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски на првата прес-конференција по затворање на гласачките места за...
Вести Македонија Топ вести

Муцунски: Овој изборен ден е почеток на крајот на оваа власт, помали прекршувања од владеачките партии и нивни активисти

Дејан Дејан
Овој изборен ден е почеток на крајот на оваа власт и враќањето на Македонија повторно на народот, изјави Тимчо Муцунски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

ДИК-Веб сајт: Излезност до 17 часот- 42,38%, 7% повеќе од 2019-та, најголема излезност има во Новаци и Крива Паланка, најмалку во Пласница и Центар Жупа

Дејан Дејан
До 17 часот гласале 42,38 %  од запишаните избирачи, покажуваат статистиките на ДИК. По доставени резултати од над 97 % од вкупниот број на избирачки...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе