Емисии Наука и здравје Телма амбуланта

Зголемена вредност на мастите во крвта – холестерол и триглицериди, Телма амбуланта

Зголемените вредности на мастите во крвта се најголем ризик фактор за развој на болести на срцето  и крвните садови.

Поголем од покачениот крвен притисок и шеќерот во крвта.

Повеќето од нас, свесни или несвесни за проблемот, не преземаат превентивни мерки сметајќи дека кај нив нема да се развие болест. Како да се реши овој проблем?

Треба ли и млади лица да примаат терапија за нормализирање на холестеролот и триглицеридите?

Во Телма амбуланта на оваа тема разговаравме со д-р. Антонио Антовски-кардиолог.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Дејан Дејан

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Дејан Дејан

Топ Тема 22.05.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе