Uncategorized Вести Забава

50 години од победата на групата АББА на евровизија

На 6 април, пред 50 години, поп-групата АББА победи на Евровозија, која се одржа во Брајтон, Англија, со изведба на песната „Ватерло“. Бендот се здоби со огромен успех, по нивната победа. Понатаму тие трумфираа низ целиот свет, со продавање над 380 милиони плочи се до денеска.

И покрај тоа што бендот се распадна во 1982 година, бендот имаше постојана популарност, делумно благодарејќи на успехот на сценскиот мјузикл и филмот „Mamma Mia!“ (2008), но и со продолжението „Mamma Mia! Here We Go Again“.

Групата во 2021 година го издаде повратниот албум „Voyage“, а во живо настапи со песната „ABBA Voyage“, во еден од парковите во Лондон. 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе