ШКЕНДИЈА ПРОТИВ РОЗЕНБОРГ ВО ТРЕТ ОБИД ЗА ПЛАСМАН ВО ЛИГА ЕВРОПА

Шкендија по трет пат во клупската историја има шанса да се пласира во фазата по групи во второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА,Лига Европа.После елиминацијата од Гент во 2016,двомечот...

СТАРТУВА 88 СЕЗОНА НА ’’ПРИМЕРА’’

Со натпреварите  Џирона-Ваљадолид  и Бетис-Леванте вечерва почна  новата сезона во Шпанското фудбалско првенство.Титулата во 88 издание на популарната Примера ја брани  Барселона.Каталонците предводени од новиот капитен Лионел Меси,утре вечер на...

ФИФА РАНГ ЛИСТА: ФРАНЦИЈА Е НОВИОТ ЛИДЕР,МАКЕДОНИЈА НА 70.МЕСТО

Македонската фудбалска репрезентација бележи прогрес на денешната ранг листа на Фифа и се наоѓа на 70 .место што е скок од едне  позиција во однос на јулскиот распоред или поместување...

ИСТАНБУЛ ДОМАЌИН НА СУПЕР КУПОТ НА УЕФА ВО 2019,ПОРТО ВО 2020 ГОДИНА

Откако синоќа во Талин Атлетико Мадрид со 4-2 после продолженија го победи Реал Мадрид и го освои Супер купот за 2018 година,Уефа ги објави домаќините на следните две пресметки помеѓу...

Салцбург со двојна победа ја елиминираше Шкендија од ЛШ

Македонскиот првак Шкендија доживеа елиминација од Ред Бул Салцбург во третото квалификациско коло во Лигата на шампиони, откако  вечерва на „Филип Втори“ во Скопје загуби со минимални 0-1. Тетовци имаа...

Шилегов: ФК Вардар најверојатно се враќа во рацете на Градот Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов најави дека рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко најверојатно ќе се откаже од финансирањето во фудбалскиот клуб Вардар, што значи дека градот, кој е мнозински сопственик,...

Шкендија има невозможна мисија против Салцбург

Поразот до 3-0 на гостувањето кај Ред Бул Салцбург е висок и тешко достижен за македонскиот првак Шкендија. Пласманот во плеј-офот за влез во групната фаза во Лигата на шампиони...

Ковач му испорача „петарда“ на својот поранешен тим (ВИДЕО)

Баерн Минхен му сервираше брутална одмазда на Ајнтархт Франкфурт поради поразот во финалето на Купот во Германија. Синоќа во рамки на Суперкупот, „баварците“ славеа со убедливи 5-0, што беше фантастично...

Лионел Меси стана рекордер во историјата на Барселона со 33 трофеи (ВИДЕО)

Барселона го освои шпанскиот Супер Куп откако ја победи Севилја со 2-1. За прв пат во историјата се одигра само еден дуел во ова натпреварување и тоа во Танџир, Мароко....

Шкендија и Вардар се натпреваруваа кој ќе даде поубав гол – на крајот реми

Шкендија и Вардар одиграа 2-2 во првото сезонско дерби и најавија интересно првенство. Натпреварот го одбележаа три прекрасни погодоци, а на крајот поделбата на бодовите можеби беше и најреален исход....