Филмот во подготовка „ М“ на Вардан Тозија награден на фестивалот во Солун

На престижниот копродукциски форум Агора, во рамките на 59. Филмски фестивал во Солун, наградата Crossroads беше доделена на режисерот Вардан Тозија и продуцентот Дарко Попов, за филмскиот проект во подготовка...

Лауреатот Крстевски наредил актерите утре вечер да играат во негова чест

По анонимните јавувања деновиве во нашата редакција од вработени во Велешкиот театар кои обвинуваа дека в.д. директорот Младен Крстевски ги предложил членовите на комисијата за наградата „ Петре Прличко“ и...

Повлечена забраната за „Ругање со Христос“, режисерот Бојаџи не верува во тоа

Нема повеќе цензура за филмот „ Ругање со Христос“, на режисерот Јани Бојаџи. На рочиштето што се одржа во Основен суд Скопје 2, судијката Сузана Дончевска го прифати барањето на...

Директорот на Велешки театар сам си доделува награда?

Годинешната награда за животно дело “Петре Прличко“ што ја доделува Општина  Велес и Велешкиот театар ќе ја добие в.д. директорот на театарот Младен Крстевски. Наградата треба да биде доделена в...

ПОЧИНА СВЕТСКИ ПОЗНАТИОТ ТУРСКИ ФОТОГРАФ АРА ЃУЛЕР

Почина легендарниот турски фотограф со ерменско потекло Ара Ѓулер кого многумина го нарекуваа Окото на Истанбул. Ѓулер почина на 90 години откако беше однесен во болница во Истанбул поради срцев...

Британскиот џез-пијанист Александер Хокинс вечерва го отвора 37. Скопски џез фестивал

Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс, кој за овој концерт доаѓа специјално  од  Лондон, во Македонската опера и балет вечер ќе почне 37. Скопски џез фестивал.  Џез-пијанистот Хокинс, кој се смета...

Почина филмскиот снимател и директор на фотографија Драган Салковски

По кратко боледување, на 80 годишна возраст,  ноќеска во Скопје почина доајенот на македонската филмска камера и директор на фотографија, Драган Салковски. Кариерата ја започна 1959 година, а од 1969...

Пенушлиски: Уметноста не може да ја одлучи судбината на татковината, ама може да ја покаже и во поубава светлина

Дваесет и девет дела создадени во изминатите пет години, од еден од најреномираните македонски уметници Илија Пенушлиски се дел од изложбата, која се отвори вечерва во Културно-информативниот центар. Верувам дека...

Овации за Македонската Филхармонија во Шпанија

Шпанската публика со овации го награди настапот на Македонската филхармонија во рамките на двата концерта кои се одржаа во престижната  сала „Моцарт“во Сарагоса и во Конгресната палата во Хуеска. Со...

Највредното од југословенска колекција од вечерва во Чифте амам

Во објектот Чифте амам при Националната галерија на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложба со 110 ликовни дела од југословенската збирка, од колекцијата на НГМ. Формирањето на југословенската збирка почнало...