Археолозите работат на два локалитета на експресниот пат Штип – Кочани

Тимот од археолози во рок од 40 дена треба да ги завршат истражувањата на два локалитети по трсата на експресниот пат Штип-Кочани. За само неколку дена на доцно античкиот локалитет...

Спасовски не одговори дали навистина Груевски побегнал скриен во гепек

Министерот Оливер Спасовски одбива да одговори дали Никола Груевски навистина побегнал  преку граница - скриен во гепек на автомобил. Оваа верзија ја соопшти премиерот Заев за германски весник, но азилантот...

Владината реконструкција одложена, министрите без коментар

Владината реконструкција повторно одложена, Социјалдемократите синоќа се занимаваа само со партиски промени. Најновите најави се дека, до крајот на неделата ќе бидат сменети осум министри и 20 директори на јавни...

Заев: Северна Македонија не бара членство веднаш, но бара почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев верува дека оваа година Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите. Тој ова го кажа во Австрија, каде учествуваше на форумот Европа, каде се сретна и...

Шеќeринска: Чешка утре ќе го ратификува протоколот за македонско членство во НАТО

Владата очекува утре Чешка да го ратификува протоколот за македонското членство во НАТО. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска вели дека има уште неколку најави без конкретен датум. Смета дека ратификцијата...

Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој...

Судиите заминуваат во пензија, беровскиот и кочанскиот суд се празнат

Преполовен е бројот на судиите во судовите низ источниот регион. Во виничкиот суд работи само претседателот, а од пред еден месец и делегиран судија од штипскиот суд, кој треба да...

Со поголеми инвестиции до рамномерен развој во југоисточниот регион

Само со зголемување на парите кои што државата ги одделува за регионите ќе се овозможи рамномерен развој, велат од југоисточниот плански регион. Без сериозни средства кои би се слеале нема...

Жбогар: Губењето на статусот на Охрид на заштитено светско наследство од Унеско би било голем срам за државата и граѓаните

Извештајот на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, кој содржи сериозни забелешки за заштитата на  универзалните вредности на Охридскиот регион, поради што тој би можел да се најде на листата...

КОД: Израелски експерти во 2014-та проверувале дали некој друг прислушува, освен УБК

По летото и се почестите муабети и информации дека Заев има снимени прислушувани разговори направени од УБК, интересот на првите луѓе на УБК за израелската опрема расте. Иако знаат дека...