Березовски во Скопје, ќе свири и ќе диригира

  Рускиот виртуоз на пијаното и еден од најбараните солисти на денешнината, Борис Березовски, ќе настапи во Скопје на два концерти. Првиот,  ќе се одржи на 29 мај, во Камерната сала...

Ленд арт на Радика против изградбата на мали хидроцентрали

Едноставен ленд арт од камења, е поставен на брегот на реката Радика, во близина на селото Присојница, а посветен е на се почестото уништување на планинсите реки и водотеци, со...

ВМРО ДПМНЕ бара оставка од Павле Богоевски, СДСМ институционално решение

ВМРО ДПМНЕ уште еднаш го повика пратеникот Павле Богоевски да си поднесе оставка. Унијата на млади сили се вклучи во расправата што е тоа „бело“ од кое пратеникот порачал половина...

Жбогар ја потврди неизвесноста за добивање датум за преговори во јуни

Со неизвесност од евроамбасадорот Самуел Жбогар дека земјава во јуни ќе добие датум за преговори, а со очекувањето на вицепремиерот Бујар Османи Европската унија да се приближи до земјава со...

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе 15 приговори до ДИК          

ВМРО-ДПМНЕ очекува од ДИК да ги прифати нивните приговори за изборни нерегуларности во вториот  круг. Тврдат дека на 5 мај се случил изборен фалсификат, имало голем број притисоци, закани и...

Оптимизам во владата за добивање датум за преговори со ЕУ во Јуни

Оптимизам во владата дека во јуни Европската унија ќе и даде на земјава датум за старт на преговори, иако од самитот на Западниот Балкан минатата недела во Берлин беа испратени...

Ахмети ги повика поддржувачите на ДУИ да обезбедат цензус и да гласаат за Пендаровски

Со повик до 150.000 поддржувачи на ДУИ да го поддржат концептот на консезуланост и да гласаат за Стево Пендаровски, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, но и собранискиот спикер, Талат Џафери,...

Една жена е убиена во вооружен напад во синагога во Калифорнија

Вооружен напаѓач отворил оган во синагога во Калифорнија синоќа, убивајќи една жена додека уште 3 лица се ранети,меѓу нив и едно малолетно девојче, потврди полицијата.19-годишниот Џон Ернест е уапсен по...

КУП ФИНАЛЕТО МАКЕДОНИЈА ЃП- АКАДЕМИЈА П. НА 22 МАЈ

Финалниот натпревар од 27.издание  во домашниот фудбалски Куп  ќе се игра на Арената Тодор Проески на 22 мај во термин од 18.30,објави ФФМ.Во борба за трофејот влегуваат Македонија ЃП и...

Џо Бајден влегува во трката за Претседател на САД

Во видео пораката со која ја обелодени својата кандидатура, Бајден жестоко го нападна Претседателот Доналд Трамп во однос на неговиот став по смртоносните судири во текот на протестите на белите...