Нова заштитна ограда за „бегалецот“ крокодил

Зоолошката градина денеска поставува нова заштитна ограда околу живеалиштето на крокодилите. Откако пред два дена мажјакот избегал и ноќта ја поминал во големото езерце во Зоолошката, просторот на отворено каде...

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре во Македонија

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде организирана официјалната церемонија за пречек на Фон...

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се обрати на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур. Заев синоќа на собирот во Крива Паланка најави дека во ЕП ќе зборува за перспективите на...

Незабележителна кампања за референдумот во медиумите

Неколкуте билборди низ главите сообраќајници го наговестуваат референдумот кој ќе се одржи на 30 септември. Атмосферата се уште не е вжештена  ниту пак се присутни медиумски препукувања. Коалицијата „Заедно за...

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент и тоа од нашата Влада

Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе биде изгласан со апсолутно мнозинство, од над 150 пратеници, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во интервјуто...

Во Брисел продолжува дијалогот Белград – Приштина

Во Брисел денеска ќе се одржи нова рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател...

Добрила Кацарска останува да и суди на ексминистерката Гордана Јанкуловска

Судењето за Тенк против ексминистерката за внатрешни Гордана Јанкуловска продолжи со сведоци откако не помина барањето за изземање на судијката. Добрила Кацарска останува да и суди на ексминистерката Гордана Јанкуловска,...

Пендаровски: Членството на Македонија во НАТО е уште позначајно кога во живееме во ризичен регион

Во Битола националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски објаснуваше дека членството на Македонија во НАТО е уште позначајно кога во живееме во ризичен регион и се заговара менување на границите....

ДУИ официјално ќе ја почне кампањата за референдумот на 10 септември

ДУИ официјално ќе ја почне кампањата за референдумот на 10 септември. Сепак тие почнаа средби со граѓаните на кои ќе им ги објаснуваат  придобивките за земјата доколку на референдумот се...

Социјален стан на шести кат за девојче болно од целебрална парализа

Самохрана мајка од Делчево и нејзината ќерка болна од церебрална парализа цел живот го поминале  со  маки и во туѓи куќи. Ленче и Марина Десподовски живеат под кирија  во една...