Охрид ќе прогласи мораториум, Струга молчи

Охрид прифаќа, Струга молчи дали ќе го прифатот мораториумот за градба кој владата по синоќешната седница го побара од општините долж охридското крајбрежје. Во препораката од владата се бара од...

Законот за обвинителство доби европско знаменце

Владата го испрати Предлог-законот за јавното обвинителство во Собранието додавајќи му европско знаменце. Предлогот што го подготвува  ВМРО ДПМНЕ се уште не е готов. Првата забелешка што ја искажа опозицијата...

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека американски разорувач соборил еден ирански дрон во Ормутскиот Теснец меѓу Оман и Иран, кој го спојува Персискиот со Оманскиот Залив. Трамп изјави дека...

Со европски пари ќе се гради пречистителна на Вардар кај тетовско Фалише, но дури за три години

Тетово во 2022 година ќе добие пречистителна станица за отпадни води, кои сега директно без стандарди завршуваат во Вардар. Вредноста на проектот кој ќе се гради со средства од ИПАРД...

КОЧОВ И СЛЕДНАТА СЕЗОНА НА КЛУПАТА КАЈ МЗТ СКОПЈЕ

Ѓорѓи Кочов ја има довербата на МЗТ и ќе ја води екипата и во следната сезона,потврдија од таборот на домашниот првак.34 годишниот стратег го предводеше клубот  до 7.титула во домашното...

Објавена „бомба“ за Разшковски за наводен тендер од 7 милиони евра

На руска социјална мрежа е објавен, а пренесен од порталот Експрес Мк,  аудио разговор меѓу генералниот секретар на Владата Драги Рашковски и високи државни функционери на кој наводно се договара...

Дрвокрадци со години пустошат низ тетовска Вратница

На тетовска Вратница природа и дала се, но човекот и нефункционалноста на институциите ја уништуваат оваа реткост. Вратничко езеро е речиси пресушено, дабовата шума се краде на големо, а земјоделската...

Бубевски: Врховниот суд и Вангеловски придонесуваат за недовербата на граѓаните

Недозволиво е и понатаму да се одложува затворската казна на ексминистерката Јанкуловска бидејки нејзиното бебе деновиве полни една година и со тоа се исполнети условите од зкаонот за извршување на...

Обвинителот Јовески не ги прифаќа во целост забелешките на Греко

Државниот обвинител Љубомир Јовески не се согласува во целост со забелешките на Греко дека обвинителите генерално не гонат систематски случаи од висок профил или политички чувствителни случаи. Сепак прифаќа дека...

Владата одобри набавка на лек за пациентите со спинална мускулна атрофија

На денешната седница Владата ја усвои информацијата за потребата од набавка на лекот Nusinersen (Spinraza) за пациентите со спинална мускулна атрофија (СМА) и го задолжи Министерството за финансии да обезбеди...