Раша тудеј: САД се на пат да се задолжат 30 трилиони долари за воени трошоци до 2028 година

Растечкиот американски долг најверојатно ќе се зголеми за уште 10 трилиони долари во следната деценија, според проценките содржани во неодамнешниот предлог за буџетот, објави „Раша тудеј“. Според Канцеларијата за менаџмент...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи...

Ердоган: Не минаа незабележано напорите за експлоатација на гас во Средоземно Море

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните компании кои истражуваат гас во Средоземното Море да „не ја преминуваат линијата“ и да не ги повредуваат турските...

Јапонија: Од 20.000 молби за азил, одобрени само 20

Во текот на 2017 година, бројот на барањата за азил во Јапонија се зголеми за 80 отсто, достигна рекордни 19.628 барања, но одобрени се само 20. Бројот на лицата кои...

Тројно зголемен бројот на заболени од морбили во Европа

Тројно е зголемен бројот на заболени од морбили (мали сипаници) во Европа минатата година во однос на годината претходно, соопшти Европскиот центар за превенција и контрола на болести. Повеќе од...

Успешно лансирана ракетата „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица

Руската ракета „Сојуз“ денеска е лансирана кон Меѓународната вселенска станица, два дена подоцна од планираниот датум. Лансирањето беше одложено поради програмска грешка во компјутерите на ракетите. Ракетата со товарен вселенски...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово,  попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“....

Турски разузнавачки авион го нарушил грчкиот воздушен простор над Егејското море

Турски разузнавачки авион бил пресретнат од грчката воена авијација во областа над Егејското море, јави грчкиот портал „Њуз.ин“. Според Генералштабот на националната одбрана (ГЕЕТА) на Грција, авионот пет пати го...

Тилерсон: Крајот на воената операција не значи и трајна победа над исламистите

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. На состанокот во...

Катимерини: Ципрас ќе побара предвремени избори за да го сврти вниманието од преговорите за името

- Бомбите што сериозно влијаат врз политичката сцена во државата се случајот „Новартис“ и преговорите за името со ПЈРМ и тие може да доведат до предвремени избори, пишува Катимерини. Се...