Матис одобри погранична мисија за 4.000 припадници на Националната гарда на САД

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис одобри користење финансиски средства од неговото Министерство за исплата до 4.000 припадници на Националната гарда кои ќе бидат ангажирани во мисија за заштита...

Русија и Британија во вербална војна за случајот Скрипал

Русија ја обвини Велика Британија дека „си игра со оган“ и „шири лажни вести“ за случајот со отруениот двоен агент Скрипал и неговата ќерка. Отворената седница на Советот за безбедност...

Поранешната претседателка на Јужна Кореја осудена на 24 години затвор

Поранешната претседателка на Јужна Кореја Парк Геун-Хи е е прогласена за виновна и осудена на 24 години затвор а треба да плати и 16,8 милиони долари отштета на државата. Таа...

Макрон со порака до Путин: Искористете го влијанието и запрете ја војната во Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика рускиот колега Владимир Путин да го искористи своето влијание за да се стави крај на конфликтот во Сирија и да се обноват преговорите за...

Пучедмон ослободен со кауција од 75 илјади евра

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон, по деве недели минати во притвор е пуштен на слобода откако ја платил кауцијата од 75 илјади евра која ја одреди германскиот суд. Тој засега...

Виктор Орбан пред трет мандат за премиер на Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е во водство и се очекува на парламентарните избори кои ќе се одржат во недела да го добие третиот последователен мандат, или вкупно четврт како пермиер....

Заплашувањето и игнорирањето како „превентива“ против објективното информирање

Само во последните неколку месеци забележани се најмалку десет случаи на навреди, закани, па дури и со смрт или едноставно, спречување на новинарите да ги извршуваат своите секојдневни обврски. Главни...

Се огласи ќерката на отруениот руски шпион, Јулија Скрипал: И двајцата сме подобро!

„Секој ден се чувствувам се подобро, станувам се посилна и ви благодарам за вниманието“, ова се зборови на Јулија Скрипал, ќерката на рускиот шпион Сергеј, заедно отруени со нервен отров,...

Трамп ја распоредува Националната гарда на границата со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша наредба за распоредување припадници на Националата гарда на американско-мексиканската граница со цел спречување илегална имиграција, сметајќи дека ситуацијата е на „критична точка“. „Моменталната погранична безбедност...

Медиумска глорификација на локалните власти на сметка на граѓаните

Кога се јавувате на телефонот на порталот Јужен Банат, автомат одговара дека претплатникот не може да прима повици. Тоа не би било чудно да не станува збор за портал кој...