Вести Свет

(ФОТО) Планинари во Израел пронајдоа дел од проектил среде пустина

Група планинари кои биле во посета на Мртвото Море во Израел за време на своето викенд патување пронашле необичен предмет – голем дел од проектил легнат среде пустина.

Потеклото на ракетата и како стигнала таму за сега не е познато, иако беше пронајдена една недела по невидениот напад на Иран врз Израел минатата недела.

Иран лансираше стотици беспилотни летала, балистички ракети и крстосувачки ракети кои се обидоа да ја совладаат израелската противвоздушна одбрана во нападот на 13 април – прв директен напад врз Израел од странска сила откако ирачкиот диктатор Садам Хусеин лансираше ракети Скад врз Израел во Заливската војна во 1991 година.

Сепак, израелската противвоздушна одбрана и борбени авиони, поддржани од САД, Обединетото Кралство и соседен Јордан, соборија огромен дел од докдовните закани.

Нападот на Иран дојде како одговор на осомничениот израелски напад на 1 април, чија цел беше конзуларна зграда веднаш до иранската амбасада во Дамаск, Сирија, при што загинаа двајца генерали на гардата и нивни помошници.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе