Меркел го предава престолот на врвот на ЦДУ

По повеќе од 18 години на чело на германска Христијанско-демократска унија, Ангела Меркел денеска го предаде престолот во најмоќната конзервативна партија во Европа. Крајот на ерата Меркел, како што ја...

Меркел поздравена со деветминутни овации на Конференцијата на ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска беше поздравена со деветминутни овации на почетокот на Конференцијата на нејзината Хриситјанско демократска унија (ЦДУ) во Хамбург, на која треба да биде избран нејзини наследник...

Бродот „Аквариус“ ги прекина своите операции за спас на мигранти

Бродот „Аквариус“, кој спаси десетици илјади мигранти во Средоземното Море, ги прекина своите операции, соопштија невладините организации „Лекари без граници“ и „Ес-О-Ес Медитеран“, кои го ангажираа бродот. Одлуката беше донесена...

Демохристијаните во потрага на наследник на Меркел

Во Хамбург денеска почнува дводневната Конференција на германската владејачка Христијанско демократска унија (ЦДУ) на која треба да биде избран наследник на канцеларката Ангела Меркел на местото лидер на партијата. Вкупно...

89.000 полицајци ќе ги обезбедуваат утрешните протести на „Жолтите елеци“ во Франција

Францускиот премиер Едуар Филип изјави дека 89.000 припадници на безбедностите сили утре ќе бидат распоредени ширум земјата, за кога се најавени протести на „Жолтите елеци“. Според него, од 89.000 припадници...

Уапсена финансиската директорка на Хуавеи – Жесток удар за односите САД-Кина

Ако беше потребен дополнителен доказ дека примирјето помеѓу Доналд Трамп и Кси Џинпинг постигнато на Г20 самитот во Аргентина е кршливо и краткотрајно, еве го. Апсењето на финансиската директорка на...

Мали шансите Меј да го протурка договорот во Парламентот

Како што се развива дебата во британскиот парламент за предлог договорот за напуштање на унијата, договорен меѓу владата во Лондон и Брисел, така шансите тој да биде одобрен од пратениците...

Пронајдени двајца членови на екипажот од американските воени авиони

Пронајдени двајца членови на екипаж по уривањето на американските воени авиони кај јапонскиот брег. Јапонското Министерство за одбрана соопшти дека прво е откриен еден маринец, чија состојба е стабилна, а...

 Уапсена директорката на „Хуавеи“

Во многу чувствителен момент за односите Кина – Америка, на барање на Америка уапсена е една од водечките менаџерки на една од најголемите кинески и светски телекомуникациски компании, а воедно...

Жолтите елеци: Одлуката на Макрон е донесена предоцна

Француските демонстранти ја поздравија синоќешната одлука на претседателот Емануел Макрон, кој се откажа од зголемување на данокот за гориво планирано за следната година, но истакнаа дека можеби тоа не би...