Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него, на пат за Антарктикот

Чилеански воен авион  „С-130 Херкулес“ со 38 лица во него исчезнал од екраните на радарите, но набрзо било потврдено дека авионот е урнат, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Твитер информации...

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати, 13 се хоспитализирани

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зел Се претпоставува дека тројца...

Нови проблеми во јавниот транспорт и нови синдикални демонстрации во Франција

Шести ден по ред јавниот превоз во Франција е сериозно нарушен поради штрајкот против пензиските реформи во државната железница и париското метро. За денес се најавуваат нови сидникални демонстрации. Секој...

Пет најголеми производители на оружје во светот се од САД

Сто најголеми компании во светот за производство на оружје и понудувачи на воени услуги минатата година го зголемија профитот за речиси пет отсто, објави Меѓународниот институт за истражување на мирот...

Туристите биле сварени од врелата пареа на вулканот во Нов Зеланд

Нов ден осамна на Нов Зеланд, но надеж дека некој од исчезнатите ќе биде пронајден жив по ерупцијата на вулканот на Белиот остров, повеќе нема. Потврдено е дека по надлетувањата...

Путин – Зеленски, состанок без насмевки и ракувања

Рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретнаа на самитот во Париз, кој има за цел да се зголемат напоритите за да се врати мирот во источна...

(видео) Пресушија Викториините водопади

Викториините водопади, кои настанале на местото каде африканската река Замбези пропаѓа 100 метри надолу, на границата меѓу Зимбабве и Замбија, пресушија поради најлошата суша во последните 100 години. Убавината на...

Нема знаци на живот по трагедијата на вулканот во Нов Зеланд

Фатално завршила туристичката посета на вулканскиот кратер на осторовот Вајт Ајленд во Нов Зеланд. Во моментот кога 50-тина туристи се наоѓале во близина на кратерот, вулканот еруптирал – исфрлил врела...

Фатална туристичка посета на вулкан во Нов Зеланд

Фатално завршила туристичката посета на вулканскиот кратер на осторовот Вајт Ајленд во Нов Зеланд. Во моментот кога 50-тина туристи се наоѓале во близина на кратерот, вулканот еруптирал – исфрлил врела...

Пет загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Најмалку пет луѓе загинаа во ерупција на вулканот Вајт Ијланд во Нов Зеланд, но непознат е бројот на повредените. Вулканот еруптирал во моментот кога 50-тина туристи биле влезени во кратерот,...